Výročí k roku 2018, vztahující se k historii obce
|
Přehled tzv. kulatých a půlkulatých výročí volně doplňuje například stránku « Z historie obce ». Uvedená výročí byla výběrově zpracována na základě dostupných informací především z místních « kronik », přičemž výročí související s činností dobrovolných hasičů jsou na samostatné internetové stránce « hasičských výročí ». Zveřejněný přehled si samozřejmě nečiní nárok na úplnost, neboť míra významu konkrétního výročí je z objektivního hlediska nesnadno stanovitelná, a proto se zde objevují i některé relativně méně významné události, které však v místním prostředí mohou připomínat různé (pozapomenuté) akce či zajímavosti z běžného venkovského života obyvatel Bohuňova a Janoviček v dřívějších desetiletích.
20 let
1998 – během jara provedena (tehdejší společností SPT Telecom) telefonizace Bohuňova i Janoviček; této příležitosti využila většina domácností, neboť předtím bylo v obou vesnicích jen několik málo soukromých telefonních stanic.
25 let
1993 – na tzv. „nástupním ostrůvku“ (vybudovaném v předchozím roce 1992) byla postavena zděná autobusová zastávka (poslední dokončovací práce provedeny v roce 1994).
40 let
1978 – v lednu byla otevřena nově postavená prodejna smíšeného zboží JEDNOTA (budovaná od roku 1975 svépomocí místních obyvatel v rámci akce „Z“).
1978 – na konci školního roku oficiálně zrušena (70 let fungující) jednotřídní škola v Bohuňově.
1978 – následkem rezignace předsedy i tajemníka MNV Bohuňov (oba z Janoviček), zanikla koncem tohoto roku místní samospráva, a to bez vědomí místních obyvatel, kteří nebyli s tímto záměrem předem obeznámeni. Od následujícího roku 1979 se tedy obě vesnice (Bohuňov i Janovičky) staly (z hlediska samosprávy) součástí obce Lísek.
45 let
1973 – sloučením JZD Bohuňov se sousedními JZD Lísek a JZD Domanín vzniklo Jednotné zemědělské družstvo Vítězný únor se sídlem v Bohuňově, zahrnující vedle výše uvedených i vesnice Janovičky a Vojtěchov, jejichž JZD „ztratila samostatnost“ již dříve.
50 let
1968 – během podzimu pokračovala stavba budovy kulturního domu, přičemž byla dokončena především hasičská zbrojnice a sklepy v suterénu (vzápětí využity k uskladňování brambor). Kulturní dům (s kanceláří MNV, hostincem a požární zbrojnicí) však dokončen a otevřen až v roce 1970.
70 let
1948 – obec Bohuňov získala telefonické spojení (telefonní hovorna zřízena v domě čp. 48 tehdejšího starosty pana Aloise Pokorného).
90 let
1928 – při příležitosti 10. výročí vzniku Československé republiky byl koncem září « odhalen pomník » padlým bohuňovským občanům z první světové války.
110 let
1908 – v nově postavené budově (tehdy na okraji Bohuňova) byla v září slavnostně otevřena nově vzniklá « jednotřídní škola », sloužící dětem z Bohuňova a z Janoviček.
S využitím kronik vztahujících se k Bohuňovu a k Janovičkám sepsal a zpracoval Mgr. Petr Šikula